ITT Cannon, LLC KJB0T23F21PN
KJB0T23F21PN picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23F21PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
KJB0T23F21PN.pdf
Availability of KJB0T23F21PN
QUANTITY
KJB0T23F21PN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23F21PN
Internal Part NumberEIS-KJB0T23F21PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23F21PN
Related LinksKJB0T2, KJB0T23F21PN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23F21PN Details Description
Related parts for KJB0T23F21PN
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 3POS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED BAY T-3 1/4 GRN 565NM 28V datasheet.pdf
CLIP-TAG 1 .128"-.177" NYLON WHT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf