ITT Cannon, LLC KJB0T23F55BA
KJB0T23F55BA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23F55BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23F55BA.pdf
Availability of KJB0T23F55BA
QUANTITY
KJB0T23F55BA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23F55BA
Internal Part NumberEIS-KJB0T23F55BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23F55BA
Related LinksKJB0T2, KJB0T23F55BA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23F55BA Details Description
Related parts for KJB0T23F55BA
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
QKE III HDR STR GXT WOL datasheet.pdf
LENS FOR CREE MX-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 20V 2917 datasheet.pdf