ITT Cannon, LLC KJB0T23M55HD
KJB0T23M55HD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23M55HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T23M55HD.pdf
Availability of KJB0T23M55HD
QUANTITY
KJB0T23M55HD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23M55HD
Internal Part NumberEIS-KJB0T23M55HD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23M55HD
Related LinksKJB0T2, KJB0T23M55HD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23M55HD Details Description
Related parts for KJB0T23M55HD
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
TRISIL 130V BIDIRECT SMA datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 470UH SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 20ppm 9pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf