ITT Cannon, LLC KJB0T23W21PB
KJB0T23W21PB picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W21PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T23W21PB.pdf
Availability of KJB0T23W21PB
QUANTITY
KJB0T23W21PB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W21PB
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W21PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W21PB
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W21PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W21PB Details Description
Related parts for KJB0T23W21PB
CONN SOCKET 3POS VERT SOLDER PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 540 OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN SPADE TERM 14-16AWG #6 BLUE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BLADE TERM datasheet.pdf
M12 4 POS MALE STRT-BLNT 3MTR datasheet.pdf
CAP 0.22 UF 20% 63 V datasheet.pdf