Bourns Inc. 3303X-3-204E
3303X-3-204E picture photo
Mfg. Part Number
3303X-3-204E
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.15W SMD
Datasheet Download
3303X-3-204E.pdf
Availability of 3303X-3-204E
QUANTITY
3303X-3-204E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3303X-3-204E
Internal Part NumberEIS-3303X-3-204E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3303 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.15W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.148" x 0.118" Face x 0.061" H (3.75mm x 3.00mm x 1.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3303X-3-204E
Related Links3303X-, 3303X-3-204E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3303X-3-204E Details Description
Related parts for 3303X-3-204E
ADS FOR MSC8144 DEVICE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTRIP .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 16A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 35MA 39 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 10V T/H datasheet.pdf