ITT Cannon, LLC KJB0T23W21SA
KJB0T23W21SA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W21SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23W21SA.pdf
Availability of KJB0T23W21SA
QUANTITY
KJB0T23W21SA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W21SA
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W21SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W21SA
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W21SA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W21SA Details Description
Related parts for KJB0T23W21SA
CAP FILM 0.18UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
DF11 .A126MJ15C0.0010.01 1.5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC-M 27/18 AL datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf