ITT Cannon, LLC KJB0T23W35HB
KJB0T23W35HB picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W35HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 100POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T23W35HB.pdf
Availability of KJB0T23W35HB
QUANTITY
KJB0T23W35HB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W35HB
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W35HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W35HB
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W35HB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W35HB Details Description
Related parts for KJB0T23W35HB
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 20QFN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 15AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 64POS R/A GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 150MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
TOOL SCALE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC MMIC SWITCH SP4T 4GHZ 16QSOP datasheet.pdf
CAP FILM 9.1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf