ITT Cannon, LLC KJB0T23W53AN
KJB0T23W53AN picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W53AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T23W53AN.pdf
Availability of KJB0T23W53AN
QUANTITY
KJB0T23W53AN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W53AN
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W53AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W53AN
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W53AN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W53AN Details Description
Related parts for KJB0T23W53AN
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 20-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DGT LCD DVR 44-MQFP datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 6A datasheet.pdf
1000W HALOGEN FLOODLIGHT datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT GRN ME AU datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.8V WDFN6 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 1044W datasheet.pdf