Epson SG-51P 18.8690MC:ROHS
SG-51P 18.8690MC:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-51P 18.8690MC:ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 18.869MHZ CMOS TTL PC PIN
Datasheet Download
SG-51P 18.8690MC:ROHS.pdf
Availability of SG-51P 18.8690MC:ROHS
QUANTITY
SG-51P 18.8690MC:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-51P 18.8690MC:ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-51P 18.8690MC:ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-51
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency18.869MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.780" L x 0.250" W (19.80mm x 6.36mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size)
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-51P 18.8690MC:ROHS
Related LinksSG-51P 18., SG-51P 18.8690MC:ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-51P 18.8690MC:ROHS Details Description
Related parts for SG-51P 18.8690MC:ROHS
MOSFET N-CH 55V 40A TO220FP datasheet.pdf
EVAL BOARD C8051F912 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
KIT EVAL 3AXIS ANLG ACCELEROMETR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 4400UF 20% 40V FLATPACK datasheet.pdf
IC EQUALIZER HD ADAPT CBL 16QFN datasheet.pdf
IC CHANNEL PROTECTOR QD 16TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 3V 2917 datasheet.pdf