ITT Cannon, LLC KJB0T23W53JC
KJB0T23W53JC picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W53JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23W53JC.pdf
Availability of KJB0T23W53JC
QUANTITY
KJB0T23W53JC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W53JC
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W53JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W53JC
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W53JC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W53JC Details Description
Related parts for KJB0T23W53JC
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
EVAL MOD FOR THS4042 datasheet.pdf
CAP MICA 2PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
KIT STARTER FOR CAP CUSTOM MCU datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
SLAD 32/180 3.2SN ORG datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BUSS ONE-TIME FUSE datasheet.pdf
AB 22C 18#16, 4#12 SKT RECP datasheet.pdf
100UF 385V 22X35MM 85C 12000H datasheet.pdf