ITT Cannon, LLC KJB0T23W53SD
KJB0T23W53SD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W53SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23W53SD.pdf
Availability of KJB0T23W53SD
QUANTITY
KJB0T23W53SD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W53SD
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W53SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W53SD
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W53SD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W53SD Details Description
Related parts for KJB0T23W53SD
IDC CABLE - MKC10K/MC10G/MPL10K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SHUNT MOD.IV OPEN-TOP 2POS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 3"-48" YLLW/GREEN datasheet.pdf
PAC-CTLX-HE20-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 10W DO213AA datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TM SERIES GNSS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 100W datasheet.pdf