ITT Cannon, LLC KJB0T25F35PEL
KJB0T25F35PEL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T25F35PEL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN
Datasheet Download
KJB0T25F35PEL.pdf
Availability of KJB0T25F35PEL
QUANTITY
KJB0T25F35PEL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T25F35PEL
Internal Part NumberEIS-KJB0T25F35PEL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T25F35PEL
Related LinksKJB0T2, KJB0T25F35PEL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T25F35PEL Details Description
Related parts for KJB0T25F35PEL
CONN PC PIN CIRC .025DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 600KSPS 32-QFN datasheet.pdf
MANUAL SEATING TOOL ASSEMBLY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 33A 8-PQFN datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2MM SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
RES 20 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf