ITT Cannon, LLC KJB0T25F61BE
KJB0T25F61BE picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T25F61BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T25F61BE.pdf
Availability of KJB0T25F61BE
QUANTITY
KJB0T25F61BE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T25F61BE
Internal Part NumberEIS-KJB0T25F61BE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T25F61BE
Related LinksKJB0T2, KJB0T25F61BE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T25F61BE Details Description
Related parts for KJB0T25F61BE
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MPU 5V 4K,PB-FREE 112-QFP datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 120BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 105.85 OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 6 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf