ITT Cannon, LLC KJB6T15F18BN
KJB6T15F18BN picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15F18BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T15F18BN.pdf
Availability of KJB6T15F18BN
QUANTITY
KJB6T15F18BN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15F18BN
Internal Part NumberEIS-KJB6T15F18BN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15F18BN
Related LinksKJB6T1, KJB6T15F18BN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15F18BN Details Description
Related parts for KJB6T15F18BN
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 185.85VC AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 8SO datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 20.6VC 1.5KE datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM 34.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf