ITT Cannon, LLC KJB6T15W19BD
KJB6T15W19BD picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15W19BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T15W19BD.pdf
Availability of KJB6T15W19BD
QUANTITY
KJB6T15W19BD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15W19BD
Internal Part NumberEIS-KJB6T15W19BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15W19BD
Related LinksKJB6T1, KJB6T15W19BD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15W19BD Details Description
Related parts for KJB6T15W19BD
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
IC PWR DISTRIBUTION SW 2CH 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT INVERTER 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 700MA 772 MOHM datasheet.pdf