ITT Cannon, LLC KJB6T15W35HA
KJB6T15W35HA picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15W35HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T15W35HA.pdf
Availability of KJB6T15W35HA
QUANTITY
KJB6T15W35HA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15W35HA
Internal Part NumberEIS-KJB6T15W35HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15W35HA
Related LinksKJB6T1, KJB6T15W35HA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15W35HA Details Description
Related parts for KJB6T15W35HA
CONN BACKSHELL DB15 90DEG METAL datasheet.pdf
CST PRO COAX STRIPPER ORANGE datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 8CHAR 0.15" BLU datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
RES 21.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf