ITT Cannon, LLC KJB6T15W35JB
KJB6T15W35JB picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T15W35JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T15W35JB.pdf
Availability of KJB6T15W35JB
QUANTITY
KJB6T15W35JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T15W35JB
Internal Part NumberEIS-KJB6T15W35JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T15W35JB
Related LinksKJB6T1, KJB6T15W35JB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T15W35JB Details Description
Related parts for KJB6T15W35JB
IC DAC 8BIT QUAD 5V R-R 16-QSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 32 OLIVE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
STK600 LCD FOR XMEGAB datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 100V 85A DO5 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
GDT 420V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf