Vicor Corporation V48C36E150BG2
V48C36E150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C36E150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V48C36E150BG2.pdf
Availability of V48C36E150BG2
QUANTITY
V48C36E150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C36E150BG2
Internal Part NumberEIS-V48C36E150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C36E150BG2
Related LinksV48C36, V48C36E150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C36E150BG2 Details Description
Related parts for V48C36E150BG2
RES 75 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN COMMONING POLY 5CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2530 WHT 19MM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XRP6274 datasheet.pdf
0.5 6POS LOCK HOUSING datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PREM SDE C-HEAD (BT-3500), NC datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf