ITT Cannon, LLC KJB6T17F26SB
KJB6T17F26SB picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T17F26SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T17F26SB.pdf
Availability of KJB6T17F26SB
QUANTITY
KJB6T17F26SB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T17F26SB
Internal Part NumberEIS-KJB6T17F26SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T17F26SB
Related LinksKJB6T1, KJB6T17F26SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T17F26SB Details Description
Related parts for KJB6T17F26SB
FRONT-SFL2,5/F32/ZB datasheet.pdf
ULTRA-CINCH TIE, CENTER GROMMET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMA datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 1.5KW 230V datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 6C SHLD 300V datasheet.pdf
KIT LCD 7" TOUCH datasheet.pdf