ITT Cannon, LLC KJB6T17F26SE
KJB6T17F26SE picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T17F26SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T17F26SE.pdf
Availability of KJB6T17F26SE
QUANTITY
KJB6T17F26SE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T17F26SE
Internal Part NumberEIS-KJB6T17F26SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T17F26SE
Related LinksKJB6T1, KJB6T17F26SE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T17F26SE Details Description
Related parts for KJB6T17F26SE
SENS ACCEL X-AXIS +-38G 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 30POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
RES 30 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 6POS datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CYCLONE V GX VIDEO DEV SYSTEM datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.0043UF RADIAL datasheet.pdf