ITT Cannon, LLC KJB6T17W26JD
KJB6T17W26JD picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T17W26JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T17W26JD.pdf
Availability of KJB6T17W26JD
QUANTITY
KJB6T17W26JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T17W26JD
Internal Part NumberEIS-KJB6T17W26JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T17W26JD
Related LinksKJB6T1, KJB6T17W26JD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T17W26JD Details Description
Related parts for KJB6T17W26JD
IC GATE DRIVER HIGH SIDE 8SOP datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST HEX N-INV 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .050 VERT GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 362MA 1.38 OHM datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E RED datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf