ITT Cannon, LLC KJB6T17W26SDL
KJB6T17W26SDL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T17W26SDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T17W26SDL.pdf
Availability of KJB6T17W26SDL
QUANTITY
KJB6T17W26SDL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T17W26SDL
Internal Part NumberEIS-KJB6T17W26SDL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T17W26SDL
Related LinksKJB6T1, KJB6T17W26SDL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T17W26SDL Details Description
Related parts for KJB6T17W26SDL
FIXED IND 12UH 225MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH HARTING SCON 306 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
WHITE POLYESTER 3.8" X .275" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.5V 10W datasheet.pdf