ITT Cannon, LLC KJB6T19M32BA
KJB6T19M32BA picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T19M32BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T19M32BA.pdf
Availability of KJB6T19M32BA
QUANTITY
KJB6T19M32BA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T19M32BA
Internal Part NumberEIS-KJB6T19M32BA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T19M32BA
Related LinksKJB6T1, KJB6T19M32BA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T19M32BA Details Description
Related parts for KJB6T19M32BA
CONN SPRING CONT 18 POS .197 SMD datasheet.pdf
IC VID VOLTAGE PROGRAMMER 10MSOP datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
POT 100K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 11POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 79.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf