ITT Cannon, LLC KJB6T19W32AN
KJB6T19W32AN picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T19W32AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T19W32AN.pdf
Availability of KJB6T19W32AN
QUANTITY
KJB6T19W32AN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T19W32AN
Internal Part NumberEIS-KJB6T19W32AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T19W32AN
Related LinksKJB6T1, KJB6T19W32AN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T19W32AN Details Description
Related parts for KJB6T19W32AN
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO247 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN FIBER FSD PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.3A 3PIN SPT datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
6,35 STRONG LIF FASTON RECEP datasheet.pdf
HDM 5SMPR100F1550 K datasheet.pdf
CONN HDR 6PR 16IMLS VERT 1.8MM datasheet.pdf