ITT Cannon, LLC KJB6T19W32BC
KJB6T19W32BC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T19W32BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T19W32BC.pdf
Availability of KJB6T19W32BC
QUANTITY
KJB6T19W32BC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T19W32BC
Internal Part NumberEIS-KJB6T19W32BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T19W32BC
Related LinksKJB6T1, KJB6T19W32BC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T19W32BC Details Description
Related parts for KJB6T19W32BC
TRIAC SENS GATE 600V 1A DO214 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 16A D-PAK datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH SGL 24SSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT1123 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RAST 2.5 HDR ASSY 9POS datasheet.pdf
PCB PLUG 180 5.00MM 8 POLE datasheet.pdf