ITT Cannon, LLC KJB6T19W32JE
KJB6T19W32JE picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T19W32JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T19W32JE.pdf
Availability of KJB6T19W32JE
QUANTITY
KJB6T19W32JE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T19W32JE
Internal Part NumberEIS-KJB6T19W32JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T19W32JE
Related LinksKJB6T1, KJB6T19W32JE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T19W32JE Details Description
Related parts for KJB6T19W32JE
IC CLK BUFFER 1:10 250MHZ 32LQFP datasheet.pdf
AMP RFIC LNA GAAS 5V SOT-363 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
CONN RING TONG 12-10AWG M10 PIDG datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 7MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf