ITT Cannon, LLC KJB6T21F41BC
KJB6T21F41BC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T21F41BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T21F41BC.pdf
Availability of KJB6T21F41BC
QUANTITY
KJB6T21F41BC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T21F41BC
Internal Part NumberEIS-KJB6T21F41BC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T21F41BC
Related LinksKJB6T2, KJB6T21F41BC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T21F41BC Details Description
Related parts for KJB6T21F41BC
RES 2.4 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
05 MTE RCPT HSG SR LATCH .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 220 OHM 10SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 36.8VC SMA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf