ITT Cannon, LLC KJB6T21F41PNL
KJB6T21F41PNL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T21F41PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS
Datasheet Download
KJB6T21F41PNL.pdf
Availability of KJB6T21F41PNL
QUANTITY
KJB6T21F41PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T21F41PNL
Internal Part NumberEIS-KJB6T21F41PNL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T21F41PNL
Related LinksKJB6T2, KJB6T21F41PNL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T21F41PNL Details Description
Related parts for KJB6T21F41PNL
TRANSDUCER W/TEMP 10000# 100MV datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
MOD PWR IN/SW 1PL QC 1.5MM PNL datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN CATVF RG59 COMPRESSION datasheet.pdf
FUSE 24KV 6.3A 2"DIN BROWN SEAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf