ITT Cannon, LLC KJB6T23F21AC
KJB6T23F21AC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F21AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23F21AC.pdf
Availability of KJB6T23F21AC
QUANTITY
KJB6T23F21AC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F21AC
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F21AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F21AC
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F21AC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F21AC Details Description
Related parts for KJB6T23F21AC
SWITCH BASIC SPDT 10A SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LINE INTERFC UNIT 4CH 128TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
LED MT VERT datasheet.pdf
SHL-SMT 5.00/04GL 1.5BX datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR VERT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
ICL 2.5 OHM 15% 15A 22.86MM datasheet.pdf
IC MMIC IQ MIXER DIE datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf