ITT Cannon, LLC KJB6T23F21JN
KJB6T23F21JN picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F21JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23F21JN.pdf
Availability of KJB6T23F21JN
QUANTITY
KJB6T23F21JN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F21JN
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F21JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F21JN
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F21JN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F21JN Details Description
Related parts for KJB6T23F21JN
MOSFET N-CH 100V 33A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
DIODE RF SW 50V 100MA SOD323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V TO-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf