ITT Cannon, LLC KJB6T23F53AA
KJB6T23F53AA picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F53AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23F53AA.pdf
Availability of KJB6T23F53AA
QUANTITY
KJB6T23F53AA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F53AA
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F53AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F53AA
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F53AA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F53AA Details Description
Related parts for KJB6T23F53AA
CONN ADAPT FAKRA JACK - SMA JACK datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD LP 64-LQFP datasheet.pdf
DISPLAY 0.56" SGL 565NM GRN SMD datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 36TFBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0612 datasheet.pdf
FUSE HLDR BLT DWN 32V 200A PANEL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 107 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MICRO 9C P 6" RBW JACKS NI datasheet.pdf