Rohm Semiconductor MCR18EZPF3090
MCR18EZPF3090 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF3090
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 309 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF3090.pdf
Availability of MCR18EZPF3090
QUANTITY
MCR18EZPF3090 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF3090
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF3090
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF3090
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF3090 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF3090 Details Description
Related parts for MCR18EZPF3090
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
LED PMI BLUE 1 DOME 24VDC 6-32 datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
390UF 250V 25.4X66.68 85C AXI datasheet.pdf