Yageo RT0603DRD07237KL
RT0603DRD07237KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRD07237KL
Brief Description
RES SMD 237K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRD07237KL.pdf
Availability of RT0603DRD07237KL
QUANTITY
RT0603DRD07237KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRD07237KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRD07237KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRD07237KL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRD07237KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRD07237KL Details Description
Related parts for RT0603DRD07237KL
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL 200MSPS 68-QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MINISAS 4M 26AWG datasheet.pdf
CABLE 20POS datasheet.pdf