ITT Cannon, LLC KJB6T23F55AC
KJB6T23F55AC picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F55AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23F55AC.pdf
Availability of KJB6T23F55AC
QUANTITY
KJB6T23F55AC Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F55AC
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F55AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F55AC
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F55AC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F55AC Details Description
Related parts for KJB6T23F55AC
SCR DBL HISCR 800V 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 500MA 100 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.9A SOT-23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2MSPS 28QFN datasheet.pdf
RES 305K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf