ITT Cannon, LLC KJB6T23F55JN
KJB6T23F55JN picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F55JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23F55JN.pdf
Availability of KJB6T23F55JN
QUANTITY
KJB6T23F55JN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F55JN
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F55JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F55JN
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F55JN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F55JN Details Description
Related parts for KJB6T23F55JN
RELAY SSR SPST 10A@280VAC PHASE datasheet.pdf
VARISTOR 670V 70KA DISC 60MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT SHLD 6POS AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 250 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf