ITT Cannon, LLC KJB6T23F55PCL
KJB6T23F55PCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F55PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23F55PCL.pdf
Availability of KJB6T23F55PCL
QUANTITY
KJB6T23F55PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F55PCL
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F55PCL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F55PCL
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F55PCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F55PCL Details Description
Related parts for KJB6T23F55PCL
IC OPAMP PGA 560KHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 13.4VC DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 24WSOIC datasheet.pdf
8344-4 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf