ITT Cannon, LLC KJB6T23F55SA
KJB6T23F55SA picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F55SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23F55SA.pdf
Availability of KJB6T23F55SA
QUANTITY
KJB6T23F55SA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F55SA
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F55SA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F55SA
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F55SA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F55SA Details Description
Related parts for KJB6T23F55SA
IC REG/SUPERVSRY 5V 100MA 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LIMIT SWITCH HEAVY DUTY datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T SLD NONSHORT datasheet.pdf
LS8/LS8E HARD SIDE CARRYING CASE datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 20ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf