ITT Cannon, LLC KJB6T23F55SDL
KJB6T23F55SDL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23F55SDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23F55SDL.pdf
Availability of KJB6T23F55SDL
QUANTITY
KJB6T23F55SDL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23F55SDL
Internal Part NumberEIS-KJB6T23F55SDL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23F55SDL
Related LinksKJB6T2, KJB6T23F55SDL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23F55SDL Details Description
Related parts for KJB6T23F55SDL
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.4PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 2K OHM 20SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 120MHZ 10VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 55MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf