ITT Cannon, LLC KJB6T23M53PAL
KJB6T23M53PAL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23M53PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23M53PAL.pdf
Availability of KJB6T23M53PAL
QUANTITY
KJB6T23M53PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23M53PAL
Internal Part NumberEIS-KJB6T23M53PAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23M53PAL
Related LinksKJB6T2, KJB6T23M53PAL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23M53PAL Details Description
Related parts for KJB6T23M53PAL
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.8MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 70.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 200MA 12V datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LFT 9 IN 10K/1.0% datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL 5A NEG VOUT 8SOIC datasheet.pdf