ITT Cannon, LLC KJB6T23M55SA
KJB6T23M55SA picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23M55SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23M55SA.pdf
Availability of KJB6T23M55SA
QUANTITY
KJB6T23M55SA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23M55SA
Internal Part NumberEIS-KJB6T23M55SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23M55SA
Related LinksKJB6T2, KJB6T23M55SA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23M55SA Details Description
Related parts for KJB6T23M55SA
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC PLL W/VCO 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 18.75"L X 16.97"W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESSED 7POS SEALED datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf