ITT Cannon, LLC KJB6T23W21PB
KJB6T23W21PB picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W21PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
KJB6T23W21PB.pdf
Availability of KJB6T23W21PB
QUANTITY
KJB6T23W21PB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W21PB
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W21PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W21PB
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W21PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W21PB Details Description
Related parts for KJB6T23W21PB
RES 12.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
05P MTA100 CONN ASSY F/T 22AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.12KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 3DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 750MA 185 MOHM datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DBL KEY EXCHANGE FLEXIBLE ACTR datasheet.pdf
AC FAN MOTOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf