ITT Cannon, LLC KJB6T23W21PD
KJB6T23W21PD picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W21PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23W21PD.pdf
Availability of KJB6T23W21PD
QUANTITY
KJB6T23W21PD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W21PD
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W21PD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W21PD
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W21PD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W21PD Details Description
Related parts for KJB6T23W21PD
TRANS PNP 12V 5A SOT-223 datasheet.pdf
IC 12BIT 4CHAN SERIAL A/D 16SSOP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-DIP datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 300V 400A CHASSIS datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 34POS datasheet.pdf