Vishay/Dale RNR60H3653FSRSL
RNR60H3653FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR60H3653FSRSL
Brief Description
RES 365K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR60H3653FSRSL.pdf
Availability of RNR60H3653FSRSL
QUANTITY
RNR60H3653FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR60H3653FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR60H3653FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNR60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR60H3653FSRSL
Related LinksRNR60H3, RNR60H3653FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR60H3653FSRSL Details Description
Related parts for RNR60H3653FSRSL
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC AXIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 1500 PF PI TYPE MIL datasheet.pdf
CABLE 5COND 12AWG MULTIPLE 101' datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 34POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 51MM datasheet.pdf