Vishay/BCcomponents MCT06030C2700FP500
MCT06030C2700FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C2700FP500
Brief Description
RES SMD 270 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C2700FP500.pdf
Availability of MCT06030C2700FP500
QUANTITY
MCT06030C2700FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C2700FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C2700FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030C2700FP500
Related LinksMCT06030C, MCT06030C2700FP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030C2700FP500 Details Description
Related parts for MCT06030C2700FP500
CAP CER 8PF 50V NPO 0603 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 560VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 86POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN 7POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf