ITT Cannon, LLC KJB6T23W21SE
KJB6T23W21SE picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W21SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23W21SE.pdf
Availability of KJB6T23W21SE
QUANTITY
KJB6T23W21SE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W21SE
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W21SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W21SE
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W21SE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W21SE Details Description
Related parts for KJB6T23W21SE
RES ARRAY 2 RES 680 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
DIAL SCALE 15 TURN CONCENTRIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL W/AMP 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SYNC FIFO 256X9 10NS 64QFP datasheet.pdf
RES 24K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 4POS 6' datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT PINS datasheet.pdf