ITT Cannon, LLC KJB6T23W35BD
KJB6T23W35BD picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W35BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 100POS CABLE SKT
Datasheet Download
KJB6T23W35BD.pdf
Availability of KJB6T23W35BD
QUANTITY
KJB6T23W35BD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W35BD
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W35BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W35BD
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W35BD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W35BD Details Description
Related parts for KJB6T23W35BD
HEAT SHRINK THIN WHT 3/16" X 25' datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.2MHZ RRO 22DFN datasheet.pdf
BOARD DEMO VIPER06HS datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT SKT datasheet.pdf