ITT Cannon, LLC KJB6T25F35PCL
KJB6T25F35PCL picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T25F35PCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 128POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T25F35PCL.pdf
Availability of KJB6T25F35PCL
QUANTITY
KJB6T25F35PCL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T25F35PCL
Internal Part NumberEIS-KJB6T25F35PCL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T25F35PCL
Related LinksKJB6T2, KJB6T25F35PCL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T25F35PCL Details Description
Related parts for KJB6T25F35PCL
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2040N/H2730TR 6" datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY 8MODE DIN MNT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 17A TO-220 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 3.62"L X 2.27"W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.8A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 273MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 2A 8SOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf