ITT Cannon, LLC KJB7T11F35BN
KJB7T11F35BN picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T11F35BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 13POS
Datasheet Download
KJB7T11F35BN.pdf
Availability of KJB7T11F35BN
QUANTITY
KJB7T11F35BN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T11F35BN
Internal Part NumberEIS-KJB7T11F35BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T11F35BN
Related LinksKJB7T1, KJB7T11F35BN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T11F35BN Details Description
Related parts for KJB7T11F35BN
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH UNIT KNOB 3POS MOM GREEN datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 18POS datasheet.pdf
IC FPGA 418 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC ADAPTER SOCKET .100" 20POS datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H R/A datasheet.pdf