Nichicon F380J226MSA
F380J226MSA picture photo
Mfg. Part Number
F380J226MSA
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 22UF 6.3V 0805
Datasheet Download
F380J226MSA.pdf
Availability of F380J226MSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F380J226MSA Order Process
Ship out your order
Specifications of F380J226MSA
Internal Part NumberEIS-F380J226MSA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesF38 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F380J226MSA
Related LinksF380J, F380J226MSA Datasheet, Nichicon Distributor
F380J226MSA Details Description
Related parts for F380J226MSA
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
FILTER 3TERM 30MHZ TO 200MHZ SMD datasheet.pdf