ITT Cannon, LLC KJB7T15F18AA
KJB7T15F18AA picture photo
Mfg. Part Number
KJB7T15F18AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KJB7T15F18AA.pdf
Availability of KJB7T15F18AA
QUANTITY
KJB7T15F18AA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB7T15F18AA
Internal Part NumberEIS-KJB7T15F18AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB7T15F18AA
Related LinksKJB7T1, KJB7T15F18AA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB7T15F18AA Details Description
Related parts for KJB7T15F18AA
JOINT HANGER BRACKET 5400 FSTN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MARKING PLATE ADHESIVE 24.5X29MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 190MA 3.6 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
47UF 200V 12,5X20 datasheet.pdf